Панчево
Почела изградња нове зграде Гимназије „Урош Предић“
ОТВАРА СЕ НОВА СТРАНИЦА ИСТОРИЈЕ
• Површина приземља ће бити 327 квадрата, а сваки од три спрата имаће по четири учионице, тоалете, као и тоалете за децу са посебним потребама
• Поносни смо што исписујемо нову страницу историје кад је образовање у питању– истакла је Маја Витман, градска менаџерка, на почетку радова
Градска менаџерка Маја Витман пропратила је јуче, 11. септембра, званични почетак радова на изградњи нове зграде Гимназије „Урош Предић“ у Панчеву. Стара зграда, сазидана 1888. године, полако одлази у историју, тако да се следеће школске године, ако све буде текло по плану, гимназијалци се селе у нову зграду и нове просторије.
„Поносни смо што пишемо нове странице историје и што је улагање у образовање једно од стретешки најважнијих капиталних инвестиција за наш град. Након реконструкције фискултурне сале у дворишту школе, која од своје изградње није имала значајних улагања и била планирана за затварање, ми смо је реконструисали из сопствених прихода и прилагодили за најмодерније потребе ове намене. Овде нисмо стали. У сарадњи са директорком Зорицом Помар и њеним сарадницима, урадили смо техничку докумензацију за изградњу новог образовног објекта од 981 квадратног метра бруто површине и у поступку смо завршетка и другог пројекта за изградњу још једног објекта, око 500 квадрата. који ће имати три етаже, приземље, први спрат и поткровље. Површина приземља ће бити 327 квадрата, изјавила је Маја Витман, додајући да ће сваки спрат имати по четири учионице, тоалете, као и тоалете за децу са посебним потребама и рампу за инвалиде.
Маја Витман је исказала и захвалност свима на корисним сугестијама, и професорима и грађанима, истичући да „само заједно можемо да правимо резултате.“
„Свим ђацима желимо још једном срећан почетак нове школске године, и да наш град изнедри још много Уроша Предића и Михајла Пупина, а да још Милоша Црњанских буду професори у нашим школама“ – истакла је Маја Витман.
Вредност уговорених радова је 162.788.853 динара, а рок за њихов завршетак је 320 календарских дана.
Иначе, садашња зграда Гимназије, једна од најстаријих у Србији кад је образовање у питању, је четврта по реду од почетка рада ове школске установе. Прва је била у кући Карла Вајферта (угао улица Ђуре Јакшића и Николе Ђурковића, друга у данашњој Његошевој бр. 8 и трећа, на месту војног магацина, и све до слома Аустроугарске била је то школа само за имућније слојеве друштва.
(Фото: ЕPA)