Интервју
Драгана Митровић, градоначелница Града Вршца
УСКОРО И НОВА БОЛНИЦА, НА ПОНОС ВРШЧАНА
• После више десетина година запостављања, грађани Вршца ће добити једну потпуно нову здравствену установу, опремљену према највишим светским стандардима
• Значајна улагања у сређивање васпитно-образовних установа
• На пословима комасације Вршац је лидер у региону
У Вршцу се многа тога урадило у последњих неколико година. Градоначелницу Вршца Драгану Митровић, најпре питамо шта је то што је посебно обележило претходну годину?
• Претходну годину обележила су велика улагања у пољопривреду. Истакла бих посебно рад на пословима комасације, по којима је Вршац апсолутни лидер у ширим оквирима, а што је препознала и Немачка агенција за међународну сарадњу, која је пружила едукативну подршку за те послове у катастарским општинама Влајковац, Уљма и Избиште. Након завршетка тог посла, комасација ће бити завршена на више од половине укупне обрадиве површине на територији Града Вршца.
Упоредо са пословима комасације радило се и на сређивању атарских путева, за шта је уложено преко 23 милиона динара. Као подршка наставку процеса комасације, у овој години ћемо уредити још три атарска пута. Осим тога, у сарадњи са покрајинским Секретаријатом за пољопривреду, водопривреду и шумарство, очишћено је 24 километра каналске мреже у насељу Велико Средиште. Уважавајући значај пољопривреде, локална самоуправа је организовала саветовања за пољопривреднике из области виноградарства и воћарства, као и стварања услова за производњу хране на малим газдинствима и директне продаје пољопривредних производа са кућног прага, а путем коришћења средстава ИПА фондова. Организовали смо и саветовање за пчеларе.
Претходне године смо, у сарадњи са Дирекцијом за воде Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства, започели капитални пројекат заштите од поплава, и то детаљним уређењем корита речице Месић, који у првој фази кошта преко три милиона евра. Радови на том значајном пројекту одбране од поплава су у пуном јеку и биће довршени до краја ове године.
• Које бисте још пројекте посебно истакли?
– Водећи рачуна о привредном развоју, отпочели смо пројектовање нове индустријске зоне, зоне „Север“, после чега следи и њено инфраструктурно опремање, и то на површини од око 20 ха. Као један од значајнијих пројеката истакла бих завршетак посла на изградњи фабрике воде у Павлишу, што је инвестиција вредна преко шест милиона евра, али која Вршчанима обезбеђују најквалитетнију воду за пиће. Кад смо већ код воде, да кажем и то да смо, у сарадњи са Канцеларијом за капитална улагања договорили замену азбестних цеви на целој територији града Вршца.
Да не пропустим да истакнем изузетну прекограничну сарадњу и пројекте вредне око четири милиона, које обезбеђује ЕУ преко ИПА фондова, а који су бесповратни.
• На шта сте посебно поносни?
-Поносна сам на чињеницу што смо протекле године, упркос бројним препрекама, успели да завршимо први олимпијски базен у Вршцу. Овом инвестицијом, вредном више од 100 милиона динара, комплетирана је могућност бављења свим базичним спортовима у Вршцу, а уз то додатно унапређујући туристичку понуду нашег града.
Осим тога, локална самоуправа је у протеклих годину дана издвојила значајна средства за младе спортисте и клубове, што је резултирало освајањем највиших одличја на како на државним тако и на међународним спортским такмичењима. Посебан акценат стављамо на развој школског спорта, а у сарадњи са предшколском установом у Вршцу спроводимо јединствен пројекат бесплатне школе спорта за наше најмлађе суграђане.
• Кад говорите о школском спорту, шта је урађено на плану подизања квалитета образовног процеса у вршачким и сеоским школама?
-Подручје образовања у протеклом периоду такође су пратиле бројне инвестиције. Преко 28 милиона динара уложено је само у разне санације, адаптације и реконструкције објеката, како предшколских тако и основних и средњих школа. Највећа инвестиција у образовању која нас очекује, а за шта је већ спреман пројекат и почетак радова се већ назире, то је комплетно реновирање објекта Пољопривредне школе, која ће након реконструкције изгледати и бити функционална као све савремене школе у Европи.
Додала бих и да се у сарадњи са Саветом за безбедност саобраћаја у свим вршачком школама организују се бројне акције и едукације у области познавања саобраћаја, а све у циљу повећања безбедности деце и младих у саобраћају.
• А што се тиче здравствених установа?
- После великих проблема које смо наследили, између осталог и у здравству, само у претходних годину дана потпуно је реновирано породилиште, затим, Одељење гинекологије, набављени су нови уређаји за ургентну и физикалну медицину, а прошлог месеца је, захваљујући једном покрајинском пројекту, обезбедили више од 26 милиона динара за набавку најсавременије опреме за операциони блок и дијагностику, док је зграда Интерног одељења добила нови лифт. Оно на шта смо посебно поносни је да смо након више десетина година запостављања ушли у пројекат потпуне реконструкције Опште болнице, а грађани Вршца ће за неколико месеци добити једну потпуно нову здравствену установу, опремљену према највишим светским стандардима. Такође смо наставили и са јединственим програмом покретне апотеке у свим селима Града Вршца.
С. Батало
Цео текст можете прочитати у штампаном издању Старта 013!
Пројекат „Град Вршац – локална самоуправа у форми самоуправе грађана“ суфинансира Град Вршац.