На кафи са…
Мр Јасмина Ђаков, в. д. директора Дома здравља Ковин
НАШ КОРИСНИК ЈЕ У ЦЕНТРУ НАШИХ АКТИВНОСТИ
• У оквиру Другог пројекта развоја здравства Србије, под патронатом НАЛЕД-а, а на основу праћења учинка рада, оцењено је да се Дом здравља Ковин налази међу најбољим здравственим установама овог типа у Србији
Општина Ковин је, по својој територији, једна од највећих општина, како у Војводини тако и у Србији. Дом здравља Ковин са седам здравствених станица и једном здравственом амбулантом, по насељеним местима, чини окосницу здравствене делатности у Општини Ковин, која има око 34 хиљаде становника, од којих је преко 29 хиљада осигураника РФЗО-а.
– Мисија наше установе је усмерена на унапређењу здравља свих наших грађана, јер само здраво становништво представља развојни потенцијал једне државе. Савременици смо периода суштинске трансформације наше земље у економском, социјалном и свим осталим сферама друштвеног живота и рада те је Влада РС донела одлуку да је реформа здравственог система један од главних националних приоритета, при чему је фокус на примарној здравственој заштити. Све активности друштва у области заштите здравља морају бити утемељене на примарној здравственој заштити, чији је носилац у ковинској општини Дом здравља Ковин. Наш корисник је у центру система и активности, а преко 170 запослених су свакодневно посвећени постизању његовог оптималног здравља и благостања – каже мр Јасмина Ђаков, в. д. директора, и наводи да на годишњем нивоу Дом здравља пружи становништву преко милион здравствених услуга, као и да ће следеће, 2024. године, обележити јубиларну, 60-ту годишњицу постојања.
Крајем 2019. године оснивачка права над Домом здравља Ковин преузима АП Војводина док локална самоуправа и даље има право и обавезу да води бригу о здравственом стању становника на својој територији. Сходно томе, посматрајући претходни петогодишњи период, укупно инвестиционо улагање, обезбеђено, како од стране Покрајинског секретаријата за здравство, тако и од стране Општине Ковин, било је преко 130 милиона динара, напомиње наша саговорница и даље наводи да, поред улагања у капитално одржавање објеката (санације кровова, система грејања, електроинсталација…) значајна средства, у облику капиталног улагања, су уложена у изградњу две зграде у партеру ДЗ и то наменски за Службу хитне медицинске помоћи и Службу физикалне медицине и рехабилитације.
– У посматраном периоду Дом здравља је набавио дигитализован рендген апарат, два ултразвучна апарата најсавременије генерације, а у току септембра ове године очекује се инсталирање новог дигитализованог мамографа, чиме ће наша установа на једном месту оформити Центар радиолошке и ултразвучне дијагностике. За службу биохемијске лабораторије набављен је биохемијски анализатор, хематолошки анализатор, лабораторијски микроскоп, ролер мешалица, центрифуга, аутоматски коагулометар… Центар за стерилизацију је опремљен новим стерилизаторима за суву стерилизацију и аутоклавима.
У Одељењу за здравствену заштиту жена сва медицинска опрема је зановљена (гинеколошка столица, микроскоп за цитологију, ЦТГ апарат…) а Служба денталне медицине је опремљена новим интраоралним стоматолошким апаратом, стерилизаторима и свим потребним алатом и инвентаром – набраја директорка шта је све урађено и наводи да је за Службу физикалне медицине и рехабилитације набављен ултразвучни апарат, као и мултифункционални апарат који у себи садржи апарат за примену диадинамичких струја, интерферентних струја, електротерапија, ултра-звучна терапија, терапија ласером, као и магнетотерепапија. У склопу набавке медицинске опреме набављена је и кардиолошка сонда, аспиратори, ЕКГ апарати, спирометријски систем, концентратори кисеоника за службе, одељења и одсеке установе, додаје директорка и овењује да је медицински алат и инвентар готово у потпуности зановљен, док је за набавку немедицинске опреме уложено преко пет милиона динара и то пре свега за занављање рачунарске опреме, клима, машина за прање и сушење веша, радних и терапеутских столица и другог. Возни парк је значајно унапређен набавком три санитетска возила потпуно опремљена медицинском опремом, возилом са седиштима за превоз пацијената на дијализу, а имамо и четири путничка аутомобила.
Директорка Ђаков напомиње да је ДЗ Ковин јасно трасирао пут одрживог развоја, а да би у томе успео, у установи се негује тимски рад, посвећеност послу, добра клима и квалитетна радна атмосфера, тако да су врло амбициозно дефинисане смернице будућег рада и развоја, те се у годинама које следе планира да, заједно са Покрајинским секретаријатом за здравство и Општином Ковин, реализују активности на унапређење превентивног рада, као и квалитета рада уопште, али и унапређење капиталних инвестиција, одржавања и опремања и посебно јачање тржишне оријентације установе.

– Иaкo сe здрaвствeнe устaнoвe у Републици Србији нaлaзe у веома слoжeнoj ситуaциjи, запослени у нашој установи се труде да у сваком погледу идeмo у кoрaк сa зaхтeвимa нaших сугрaђaнa унaпрeђуjући и пoвeћaвajући eфикaснoст и eфeктивнoст у раду. Бригa зa oчувaњe здрaвљa нaших сугрaђaнa нaм je нajвaжниja, jeр чувajући здрaвљe дaнaс – избeгaвaмo бoлeст сутрa. Свака минула година за собом остави путоказе за будућност. Из сваке године се извуку драгоцена искуства те, ослањајући се на прошлост, загледани у будућност, дефинишемо будуће водеће вредности наше установе: здравље је основни људски, породични и национални ресурс у остваривању живота са пуним потенцијалом; брига за пацијента је наша професионална и животна мисија а посвећеност и будућност установе је предуслов за бољи живот наших суграђана – истиче наша елоквентна саговорница и подсећа да је у оквиру Другог пројекта развоја здравства Србије, под патронатом НАЛЕД-а, а на основу праћења учинка рада здравствених установа, оцењено да се Дом здравља Ковин налази међу најбољим установама овог типа у Србији.
Нама, за крај, остаје само да честитамо.
(Старт 013)