Панчево
Завршен дводневни округли столови на тему израде стратегије урбаног развоја градског подручја
СТВАРАМО ТЕРИТОРИЈЕ, ЈАЧАМО ЗАЈЕДНИЦЕ
• Израда територијалне стратегије за Панчево представља важан корак ка планском и одрживом развоју нашег града – истакла је градска менаџерка Маја Витман
Данас су у Панчеву завршени дводневни тематски округли столови у оквиру процеса израде територијалне стратегије урбаног подручја града, који се реализује кроз програм ЕУ ИНТЕГРА. Овим програмом, Европска унија, у сарадњи са Министарством за европске интеграције, јача локалне самоуправе у Србији применом европских модела интегралног територијалног развоја. Кроз део програма, који спроводи УНОПС, градови и општине добијају техничку подршку у изради територијалних стратегија и јачању капацитета за планирање одрживог развоја. О значају програма говори и мото на сајту ЕУ ИНТЕГРА, а којим се поручује: Стварајмо територије, јачајмо заједнице.
Валентина Видовић, из Министарства за европске интеграције, првог дана тематских округлих столова је истакла да то министарство, као главни корисник програма ЕУ ИНТЕГРА, кроз припрему територијалних стратегија у складу са принципима ЕУ, доприноси изградњи и јачању капацитета локалних партнера и припрема их за будуће коришћење структурних ЕУ фондова.
Оливера Костић, менаџерка дела прогрма ЕУ ИНТЕГРА, који води УНОПС, рекла је да се овај програм ослања на резултете програма ЕУ ПРО Плус, кроз који је у Србији већ уведен модел интегралног одрживог тероторијалног развоја, а кроз израду 12 територијалних стратегија и 18 подржаних интегралних пројеката.

„Програмом ЕУ ИНТЕГРА додатно јачамо капацитете локалних самоуправа да планирају и спроводе интегрални и одрживи територијални развој, у складу са принципима Кохезионе политике Европске уније. Сама израда територијалних стратегија омогућава нам свеобухватно сагледавање економских, друштвених и просторних потенцијала територије. А тематски округли столови су важни јер омогућавају партиципативни процес кроз који се заједнички дефинишу развојни приоритети и пројекти који могу допринети одрживом и инклузивном развоју урбаног подручја“ – изјавила је менаџерка Костић.
На тематским округлим столовима учествовала је и градска менаџерка Маја Витман, која је у обраћању учесницима, подсећајући на значај израде територијалне стратегије урбаног развоја подручја града Панчева, истакла да она „представља важан корак ка планском и одрживом развоју нашег града.“
„Кроз отворен дијалог са институцијама, привредом, организацијама цивилног друштва и грађанима, желимо да дефинишемо приоритете који ће допринети бољем квалитету живота, унапређењу инфраструктуре и стварању нових развојних могућности за урбано подручје Панчева“ – поручила је Маја Витман.
Иначе, Град Панчево је почетком године започео израду територијалне стратегије урбаног подручја града, која је основ за планирање одрживог територијалног развоја,
тематски округли столови су неизоставни део партиципативног процеса израде стратегије и прилика да представници јавног, приватног и цивилног сектора разговарају о резултатима контекстуалне и прелиминарне SWОТ анализе, као и о кључним темама за будући развој града.
Програм интегралном територијалном развоју, са 15 милиона евра, финансира ЕУ, координише Министарство за европске интеграције, а спроводи Стална конференција градова и општина (СКГО) и Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС).
Овим програмом подржане су локалне самоуправе у три региона у Србији: Шумадија и Западна Србија, Јужна и Источна Србија и Војводина.
(Према: сајт ЕУ ИНТЕГРА)





















