
Ковин
СБПБ „Ковин“, на Међународни дан сестринства, 12. мај, подсетила на развој сестринске службе од свог оснивања
СЕСТРИНСТВО – СТУБ БЕЗ КОГА ЗГРАДА ПАДА
• Специјална болница за психијатријске болести „Ковин“ наставља да негује и унапређује традицију сестринства, чувајући вредности које генерацијама представљају темељ здравствене заштите – истакла је Јованка Петровић, в. д. директора болнице
Поводом Међународног дана сестринства, који се обележава 12. маја, Специјална болница за психијатријске болести „Ковин“ подсетила је на богату историју и развој сестринске службе, која деценијама представља један од најважнијих стубова рада ове здравствене установе.
Развој сестринске службе у ковинској болници започео је њеним оснивањем, 16. јула 1924. године, и доласком првих болничара из Београда, заједно са др Антом Марићем и премештањем дела болесника у Ковин.
Убрзо су у рад болнице укључени и мештани Ковина, који су обављали послове болничара у првим годинама рада установе.
Значајан допринос раду болнице дале су и часне сестре милосрднице из реда Светог Винка Паулског, које су од 1930. године радиле на женском одељењу, у кухињи, вешерају и радионицама, доприносећи хуманом и организованом функционисању болнице.
Након Другог светског рата, у ковинску болницу долазе прве школоване медицинске сестре, а посебан значај имала је сестра Иванка, прва главна сестра болнице, која је увела и прве униформе за медицинске сестре. Њен рад наставиле су бројне главне сестре које су својим залагањем допринеле модернизацији и професионализацији сестринске службе.
Потребе рада и ширење делатности болнице условиле су организовање болничких курсева за стручно усавршавање болничара, док су многи запослени касније наставили редовно школовање у медицинским школама у Новом Саду, Панчеву и Београду.
Током деценија, сестринска служба унапређивана је доласком школованог медицинског кадра, отварањем нових одељења и развојем савремених метода рада, чиме је болница постала једна од значајнијих психијатријских установа у региону.
„Данас Специјална болница за психијатријске болести „Ковин“ наставља да негује и унапређује традицију сестринства, чувајући вредности које генерацијама представљају темељ здравствене заштите. Поводом Међународног дана сестринства, свим медицинским сестрама и техничарима упућујемо искрене честитке и захвалност за несебичан рад, хуманост, стручност и посвећеност коју свакодневно пружају пацијентима“ – поручила је в. д. директора др Јованка Петровић, специјалиста психијатрије.
(Према: сајт https://www.sbpbkovin.rs)




















