Удружења јужног Баната
Удружење „Веште руке“ из Панчева
ПОВЕЛА ЈЕ ЈЕЛКА ДЕЦУ КРОЗ СРБИЈУ
• Удружење је највише познато по раду са младима, а круна овог рада су задовољни ученици који ће памтити часове домаћинства као лепу успомену, и не само часове
• Значајна помоћ Града Панчева и Савета за родну равноправност
Удружење „Веште руке“ постоји нешто дуже од три године и у том периоду су чланице и чланови овог удружења реализовали неколико занимљивих активности и пројеката. Циљ удружења је да у своје активности укључи Панчевке и Панчевце различите старосне доби.
- Првобитна идеја удружења је да ради са младима школског узраста, због чега се од његовог оснивања реализује пројекат „Домаћинство у настави“. На овим часовима млади основци уче основне технике веза, плетења и прављење предмета од различитих материјала (нпр. од папира, пластике…). Ученици се друже без телефона и осталих нових уређаја и стичу нова практична знања која могу да примене у свакодневном животу. Са великим задовољством треба истаћи да је удружење највише познато по раду са младима, а круна овог рада су задовољни ученици који ће памтити часове пројекта као лепу успомену. Али не само часове, већ и једнодневне излете које удружење сваке године организује за своје ученике. Циљ оваквих путовања је да деца боље упознају Србију и њене лепоте, па су тим поводом ученици панчевачких школа претходне школске године обишли фрушкогорске манастире, Сремске Карловце и Стражилово – каже Јелка Ђорђевић, председница „Вештих руку“.

Најзначајнија активност коју “Веште руке“ организује сваке године је манифестација „Пролећни дани“. Ове године манифестација је одржана по трећи пут у ОШ „Мирослав Антић — Мика“ у Панчеву и окупила је више од 40 различитих излагача широм Србије, и то удружења која такође желе да сачувају ручне радове и старе занате од заборава. Из године у годину број учесника расте, а занимљиво је да су поједина удружења већ резервисала своје место за следећу годину. Оно што удружење посебно истиче је да су у организацији догађаја, поред чланова, учествовали и ученици волонтери који похађају курс „Домаћинство у настави“.
- С обзиром да је удружење непрофитно и да се све активности финансирају путем конкурса (једнодневни излет и остали догађаји), манифестацију би било тешко организовати без помоћи Града Панчева који је и ове године одвојио део средстава за реализацију догађаја. И ове године, као и претходне, сви занинтересовани појединци су се надметали на конкурсу за израду најлепшег ручно везеног јастучета, основци и средњошколци на конкурсу за ручно везену марамицу, а учесници манифестације у такмичењу у прављењу најлепшег мафина са јагодом. Полако али сигурно ручно везено јастуче постаје симбол Панчева, нешто по чему је град препознатљив широм Србије, а наш јециљ да се за овај панчевачки бренд чује и ван граница земље – напомиње Јелка Ђорђевић, десна рука панчевачких „Вештих руку“.
Удружење се труди да своје пројекте промовише широм Србије учествовањем на разним манифестацијама које се организују током целе године – некада самостално, а некада заједно са другим панчевачким удружењима. И у овим наступима је Удружење наишло на подршку Града Панчева, али и Савета за родну равноправност града Панчева, на челу са председницом Иваном Росић, која је велика подршка у многим активностима удружења. Управо те манифестације, као што је и манифестација „Пролећни дани“, представљају одлично место за промоцију рада и стицање нових контакта.

Управо ове манифестације су подстакле Удружење „Веште руке“ да ради на уједињењу организација из Србије које се баве заштитом народне културе, традиције и старих заната. Оснивањем савеза дошло би до јачање сваког појединачног удружења и појединца у удружењу, а уз то удружења би добила могућност да се боље представе на тржишту. Удружење „Веште руке“ је већ у контакту са многим удружењима и питање је времена када ће се озваничити оваква међусобна сарадња.
За три године колико постојe, “Веште руке“ су реализовале неколико пројеката у градским и руралним срединама, међу којима се може истаћи пројекат „Од лековитог биља до успеха“, који је реализован у Банатском Брестовцу. Идеја је да Удружење у будућности организује тематске изложбе, пре свега изложбу фотографија јастучића, који су до сада учествовали на конкурсу, али и да се бави проучавањем прошлости Панчева, са акцентом на старе занате.
Н. Ђ.
Пројекат „Удружења жена јужног Баната – трагови који остају“ суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама.
Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, који је доделио средства.