Пландиште
Мирослав Маричић, директор ОШ „Јован Јовановић Змај“ Хајдучица
ИЗУЗЕТНА САРАДЊА СА ОПШТИНСКОМ ВЛАШЋУ
• Општина обезбеђује бесплатан превоз за сву децу која путују у школу, а сем тога, и бесплатну ужину за све ученике, не само ове, већ и свих школа на територији општине Пландиште
Мирослав Маричић је директор ОШ „Јован Јовановић Змај“ у Хајдучици од пре две и по године. За то време је сређена фискултурна сала, купљени рачунари, окречена зграда школе, како ова матична у Хајдучици, тако и одељење у Старом Лецу.
А каква је ситуација са кабинетском наставом и ваннаставним активностима?
Када је реч о кабинетима, од нашег саговорника сазнајемо да у школи постоје кабинети за информатику (директорова ужа специјалност је информатика, па…), ТиТ/ТИО, физику, хемију, ликовно и музичко.
У школи активно раде бројне секције, као што су ликовна, литерарна, спортска, а постоји и ђачки хор и оркестар, што све доприноси општем подизању квалитета самог наставног процеса, у свој његовој свеобухватности. Сем тога, као и сваке године, тако и ове, по завршетку Дечије недеље, организована је Ликовна колонија, када су гостима ученицима из Хајдучице овог пута били њихови вршњаци из Велике Греде, Пландишта, Jаношика, Гудурице и Великог Средишта.
Нашег саговорника питамо како је задовољан сарадњом са органима локалне самоуправе?
-Са локалном самоуправом имамо изузетно добру сарадњу. Поред оних обавезних материјалних трошкова, које Општина редовно измирује, локална власт нам кад год имамо неки проблем, без икаквих проблема, излази у сусрет. Општина обезбеђује бесплатан превоз за сву децу која свакодневно путују у школу, а сем тога, и бесплатну ужину за све ученике, не само наше, већ и свих школа на територији општине Пландиште, што нисам сигуран да је баш честа појава по Србији – каже директор Маричић, посебно истичући чињеницу да је председник Општине Јован Репац увео праксу која је наишла на опште задовољство ученика, а то је да на почетку сваке школске године посети све школе и првацима подели пригодне поклоне.
Директор Маричић не заборавља да спомене и добру сарадњу са Центром за социјални рад, када су у питању проблеми које се тичу материјалног стања појединих ученика, при чему Центар увек реагује правовремено и адекватно ситуацији и могућностима.

Оно што чека директора у скорије време, осим редовних активности, то је сређивање кровне конструкције зграде и замена олука. – Чим се појави неки конкурс, спремно ћемо га дочекати – каже.
БРОЈКЕ
У школској 2018/19. години школу похађа укупно 72 ученика (пре четрдесетак година било их је 400, па сад…). Од тог броја, 58 њих је у школи у Хајдучици, а 14 у одељењу у Старом Лецу. Сви ученици распоређени су у девет одељења, четири одељења од 5. до 8. разреда, четири одељења(комбинована) од 1. до 4. разреда и једно специјално одељење (6. и 8. разред).
Иначе, да споменемо и ово: у општини Пландиште постоји три матичне школе: у Пландишту, у Хајдучици и у Великој Греди. У оквиру тих школа постоји седам одељења у седам насељиних места. Одељења нема у три села: у Соколцу, у Дужинама и у Марковићеву.
СРПСКИ, АЛИ…
Иако се некада настава одвијала и на словачком језику, због незаинтересованости родитеља ње више нема, тако да се сада наставни процес у целини одвија само на српском језику. Али се зато, у оквиру предмета Матерњи језик са елементима националне културе, уче језици националних мањина, и то словачки, македонски и мађарски језик.
У оквиру школе постоји и образовање одраслих, кроз тзв. Другу шансу, коју користи 47 полазника, распоређених у три циклуса: од 1. до 4. разреда, од 5. до 6. и од 7. до 8. разреда.
С. Батало
(Цео текст можете прочитати у штампаном издању Старта 013)
Пројекат “Пландиште јуче и данас – оно што остаје” суфинансиран је из буџета Општине Пландиште.
Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.