Бела Црква
Успешна промоција предстојећег „Белоцркванског карневала“ у Темишвару
СУШТИНСКА ВЕЗА СРПСКЕ И РУМУНСКЕ КУЛТУРЕ
• „Белоцрквански карневал“ се не сматра само главном регионалном туристичком атракцијом, већ и суштинском везом између српске и румунске културе, заснованој на међусобном поштовању и дугорочној економској и културној сарадњи – истакла је Ивана Јакшић Матовић, генерална конзулка Србије у Темишвару
Традиционална туристичка манифестација „Белоцрквански карневал“, која, по записима до којих је дошао Белоцркванин Живан Иштванић, историчар, вуче традицију још од 1828. године, ове године започиње у понедељак, 22. јуна и траја до 28. јуна.
Уочи овогодишње, најважније туристичке манифестације у општини Бела Црква, где се на прави начин спајају и туризам и привреда и култура, одржана је њена промоција у Темишвару, у Румунији, одакле увек долази највише посетилаца у Белу Цркву, не само на „Белоцрквански карневал“.
Промоција је одржана у организацији Туристичке организације општине Бела Црква и медијске куће БЦ Инфо, уз свесрдну подршку локалне самоуправе општине Бела Црква и Савеза Срба у Румунији, а под покровитељством Генералног конзулата Републике Србије у Темишвару.
По речима Тамаре Гојковић, модератора конференције, иначе, главне и одговорне уреднице БЦ Инфо, основни „циљ овог догађаја био је да се комшијама у Румунији, али и бројним туристима који посећују Темишвар, представи богата традиција, култура и аутентични војвођански шарм најстаријег карневала у Србији, који сваке године Белу Цркву претвара у престоницу забаве и интернационалног пријатељства.“
На самом почетку, све присутне је поздравила Ивана Јакшић Матовић, генерални конзул Републике Србије у Темишвару, која је нагласила значај традиционалног „Белоцркванског карневала“, који се „не сматра само главном регионалном туристичком атракцијом, већ и суштинском везом између српске и румунске културе, заснованој на међусобном поштовању и дугорочној економској и културној сарадњи.“
У име Општине Бела Црква на конференцији је говорио Ненад Живановић, заменик председника општине, који је о „Белоцркванском карневалу“ говорио из угла његовог значаја, не само за општину Бела Црква, већ и знатно шире, посебно акцентујући оне садржаје који на најескплицитнији начин повезују традицију и обичаје овога краја у контексту разноврсних културних, и не само културних, веза два народа.
Председник Савеза Срба у Румунији Огњан Крстић истакао је да је ова промоција још један доказ да интересовање за „Белоцрквански карневал“ расте из године у годину,
а „захваљујући одличној организацији и синергији локалних институција, медија и српске заједнице у Румунији, постављен је снажан темељ за још већу посету туриста из Румуније.“
Присутнима на овом успешном пројекту обратили су се и званичници градских власти: Дејан Попов – заменик Префекта Жупаније Тимиш, Руксанда Адам – шефица Службе за промовисање и дигитализацију у Жупанијском савету Тимиш и Милена Мурешан – виша саветница у Жупанијском савету Тимиш. Сви они су истакли важност регионалне сарадње и значај дубоких културних веза које спајају Србију и Румунију.
О садржајима овогодишењг карневала, поред Тамаре Гојковић, говорила је и директорка Туристичке организације општине Бела Црква Милена Живановић.
Заједничка порука организатора: „Белоцрквански карневал није само манифестација Беле Цркве – он је мост који спаја људе, брише границе и слави заједништво. Подршка Генералног конзулата Републике Србије и Савеза Срба у Румунији доказ је да култура и традиција увек проналазе пут до срца публике, без обзира на језик.“
Представници Туристичке организације општине Бела Црква и локалне самоуправе нагласили су да је Бела Црква спремна да раширених руку дочека госте из Румуније, нудећи им богат фестивалски програм, али и прелепа белоцркванска језера и нетакнуту природу.
Након званичног дела, промоција се преселила на прелепе тргове Темишвара, где је уследио наступ КУД „Белоцркванске мажореткиње“. Грађани Темишвара имали су прилику да осете делић јединствене атмосфере која сваке године у јуну преплави улице Беле Цркве.
Представници Туристичке организације и чланице КУД „Белоцркванске мажореткиње“ делили су пролазницима флајере и брошуре, позивајући их да посете предстојећи карневал. Промо материјал Белоцркванског карневала и туристичке понуде општине Бела Црква нашао се и Инфо центру у самом центру Темишвара као и у Инфо центру Жупанијског савета Тимиш.
Локална самоуправа општине Бела Црква и Туристичка организација позивају све љубитеље добре забаве, традиције и културе да спакују кофере и дођу на Белоцрквански карневал – место где успомене постају шарене, а пријатељства вечна!
Први дан за то је 22. јун, и тако још наредних шест дана.
(Према: БЦ Инфо)





















