Дебељача

Следе завршни радови на санацији Православне цркве Преображења Господњег

НИЈЕ ЛАКО, ПРОШЛО ЈЕ 85 ГОДИНА!

• Санацију православне цркве, својим донацијама, помогли су и Мађари, што је само још један од бројних примера складног суживота два народа, са две различите вере

Православни храм Преображења Господњег у Дебељачи подигнут је 1934. а освештан 1935. године.  Први значајнији грађевински радови на његовом очувању и  пригоднијем изгледу почели су почетком јула 2020. године. Иначе, ова црква је најмлађи српски сакрални објекат на подручју општине Ковачица. Унутрашње зидове краси чак 41 икона, а у цркви се с поносом чува Јеванђеље, дар царске Русије.

После 85 година, посла  има много. Треба  зауставити ширење влаге и онемогућити њено поновно појављивање, што захтева потпуну демонтажу постојећег лима, онда  потребне тесарске радове, постављање нових греда, а потом постављање новог бакарног лима, на површини од преко 300 квадратних метара.  Након тога треба  обнавити  горња два крста са јабуком, као и само намештање крста, али и обновити црквено звоно. Подразумева се да је, после 85 година требало средити и олтарски део храма, обновити иконостас, као и урадити нову часну трпезу. И то је урађено.

По речима јереја Игора Карановића, „санација и реконструкција омогућена је захваљујући финансијској подршци грађана, али и локалне самоуправе“, а све са циљем да ова црква у центру Дебељаче постане репрезентативна црквена зграда, да постане светиња православних верника, где ће се они моћи не само помолити Богу или причестити, већ и упознати са историјом Цркве, њеним ктиторима, донаторима, свештеницима…

Интересантно, али за прилике у мултукултуралној Дебељачи ништа неуобичајено, санацију и реконструкцију Цркве Преображења Господњег помогли су и бројни Мађари, својим не малим донацијама што, како каже јереј Карановић „може послужити као пример, када се ради о суживоту различитих народа, хришћана и оних који то нису, и то доказује да такав суживот не би требало да нам представља препреку него благо у модерном 21. веку.“

У Дебељачи, иначе, поред Српске православне цркве, постоји и Мађарска реформатска црква, као и Римокатоличка црква Узнешења Блажене Дјевице Марије.

(Старт 013)

Пројекат „Општина Ковачица – будућност у огледалу времена садашњег“ суфинансира Општина Ковачица
Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.