Панчево
Са Скупштине Секције жена ССС града Панчева и општина
БЕЗ ЋУТАЊА И ЗАТВАРАЊА ОЧИЈУ
• Учешће жена у синдикалном чланству је процењено на око 50%, удео синдикалки у телима синдиката где се доносе одлуке је око 15 одсто
На Скупштини Секције жена Савеза самосталних синдиката града Панчева и општина, одржаној 17. 10. 2018. године, представнице делегиране испред својих синдикалних организација договориле су и усвојиле план активности за наредни период, који је усмерен на унапређењу и заштити права жена, кроз ангажовање Секције на информисању и едукацији, организовању синдикалних акција и праћењу, припремању и реализовању пројеката у вези са оснаживањем жена и заштитом њихових интереса.
Председница Секције жена ССС града Панчева и општина Жаклина Мијалковић је предложила формирање Извршног одбора, у који је Скупштина Секције жена изабрала: Наташу Швоп, Јелицу Марин, Снежану Фодор, Татјану Вуксан, Александру Јаковљевић и Слађану Чкоњовић.
Секција жена, као облик деловања Савеза самосталних синдиката града Панчева и општина се залаже за потпуно остваривање начела једнакости жена и мушкараца у свим подручјима друштвеног живота, са циљем да обезбеди утицај Синдиката на сва питања од значаја за живот жена у друштву, породици, код послодавца, у органима власти и другим областима где се одлучује о њиховом положају.
На Скупштини су изнети подаци који говоре о синдикалном организовању жена у Србији. Учешће жена у синдикалном чланству је процењено на око 50%, удео синдикалки у телима синдиката где се доносе одлуке је око 15%, док су жене у стручним службама синдиката доминантно заступљене, а учешће жена у образовним програмима синдиката је у порасту (иако постоје проблеми са послодавцима када не желе да синдикалке због едукације одсуствују с посла , мада није занемарљив и недостатак подршке породице).
Закључак панчевачке синдикалне Секције жена је да једино континуираним активностима и сталним покретањем одређених тема, без ћутања и затварања очију се може допринети смањењу женске стране неједнакости и неправде која се, нажалост, увећава у свету 21. века.