Економија

Резултати НИС Групе за 9 месеци 2020. године

ОЧУВАНА СТАБИЛНОСТ И СОЦИЈАЛНА СИГУРНОСТ

• НИС је у трећем кварталу унапредио финансијске резултате и очувао улагања у кључне пројекте упркос кризи, а наставио је и подршку заједници у борби против ширења COVID-19

Захваљујући пословном моделу који је усмерен на повећање оперативне ефикасности и уштеде на свим нивоима, НИС је постигао добре финансијске резултате у трећем тромесечју 2020. године. Истовремено, НИС је успео да очува стабилност на тржишту нафтних деривата, социјалну сигурност запослених, као и здравље запослених и потрошача.

У периоду јануар-септембар текуће године нафтно-гасна индустрија била је под утицајем негативних глобалних трендова, пре свега смањења потражње за нафтним дериватима услед пандемије COVID-19, као и оштрог пада цена нафте. Просечна цена нафте типа Brent у првих девет месеци ове године износила је 40,8 долара за барел и била 37%  нижа у поређењу са истим периодом 2019. године. И поред неповољних спољних фактора, НИС је у периоду јануар-септембар ове године реализовао обиман инвестициони програм вредан 20,7 милијарди динара. Највише средстава је уложено у област истраживања и производње нафте и гаса, пројекат „Дубока прерада“ у Рафинерији нафте Панчево, као и у модернизацију и развој малопродајне мреже у Србији и земљама региона. Обрачунате обавезе НИС групе по основу пореза и других јавних прихода за 9 месеци 2020. године износе 131,8 милијарди динара.      Показатељ EBITDA у трећем кварталу износи 8 милијарди динара, док је на нивоу 9 месеци 2020. године овај показатељ укупно 10,4 милијарде динара. НИС је очувао и позитиван оперативни новчани ток који у периоду јануар-септембар износи 19,6 милијарди динара. У трећем кварталу остварена је нето добит од 1,9 милијарди динара, али је неповољна макроекономска ситуација у првом полугодишту утицала на то да НИС група у 9 месеци текуће године забележи губитак од 8,3 милијарде динара.

У периоду јануар-септембар произведено је 952 хиљаде условних тона нафте и гаса, што је на нивоу резултата из истог периода прошле године. Обим прераде у Рафинерији нафте Панчево увећан је за 14 одсто у поређењу са 9 месеци прошле године и износи 2,6 милиона тона сирове нафте и полупроизвода. Укупан промет нафтних деривата у извештајном периоду износи 2,5 милиона тона, што је 3 одсто мање него у истом периоду 2019. године, али и вредан резултат имајући у виду значајан пад потражње за горивима у условима епидемије новог корона вируса. НИС је истовремено наставио развој малопродајне мреже у оквиру ког је у Србији почело да ради 7 станица за снабдевање горивом, укључујући и станицу „Нови Сад 16“, најмодернију у мрежи НИС-а. Поред тога, проширена је и мрежа у региону где је укупно у рад пуштено 6 станица – од тога 5 у Босни и Херцеговини и једна у Румунији. НИС је у овом периоду забележио и раст извоза од 19 одсто у односу на исти период 2019. године.

НИС је наставио подршку заједници у борби против ширења COVID-19. Између осталог, заједно са UNICEF-ом, донирано је 50 протокомера здравственим установама у Београду. У сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и Министарством унутрашњих послова изабрана су 72 пројекта широм Србије које ће НИС подржати са 114,5 милиона динара у циљу подршке дигитализацији наставног процеса и безбедности ученика и професора у школама.

Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС, изјавио је:

„Упркос нимало лаким околностима успели смо да очувамо ликвидност НИС-а, уредно снабдевање тржишта, као и здравље и социјалну стабилност наших запослених. Такође, остајемо и стабилан извор прихода за наше акционаре и на име дивиденде за 2019. годину исплатићемо 4,4 милијарде динара што је 25 одсто прошлогодишње нето добити. Програм мера за повећање оперативне ефикасности који смо спровели на свим нивоима НИС групе дао је ефекат од милијарду динара на показатељ EBITDA што сведочи о нашој посвећености да се суочимо са кризом која потреса светску економију. Верујем да ће такав однос дати резултат и у наставку године и да ћемо успешно превазићи све изазове у корист наших акционара, запослених и заједнице у којој послујемо“.