Интервју
Давор Стојковић, директор Културног центра Вршац
ПРАВО МЕСТО ОКУПЉАЊА И ПОВЕЗИВАЊА
• Основни задатак једне културне установе је да буде место окупљања и повезивања. Културни центар треба да буде отворен и доступан, али и активан чинилац културног живота, који подстиче дијалог, учешће и интересовање грађана за културне садржаје
— Како бисте нам у најкраћим цртама представили личну карту Културног центра Вршац?
-Културни центар Вршац је установа културе која у свом раду спаја традицију, локални идентитет и отвореност према савременим уметничким и културним токовима. Место је сусрета различитих генерација, поетика и интересовања, али и простор у коме се негују вредности које чине културни идентитет нашег града. Наш програм обухвата позоришне представе, концерте, књижевне вечери, изложбе, филмске и едукативне садржаје, са намером да култура буде доступна свима. Верујем да је наша основна вредност континуитет рада и настојање да култура буде доступна и препознатљива у свакодневном животу Вршчана.
— Како оцењујете претходну годину са становишта активности Културног центра и односа грађана према тим активностима?
-Претходну годину оцењујем као веома интензивну и садржајну. Реализовали смо велики број програма, а посебно је важно што је публика показала стабилно интересовање. Искуство показује да грађани препознају квалитет и континуитет, што се огледа у доброј посећености. Повратне реакције публике, али и учешће у радионицама, разговорима и пратећим програмима, указују да Културни центар има важну улогу у културном животу града. За нас је то и подстрек, али и обавеза да и даље пажљиво планирамо програме.
— Шта је најважније у раду једне културне установе као што је Културни центар, посебно са становишта афирмације разноврсних културних вредности?
-Сматрам да је најважније очувати равнотежу и доследност, те отвореност за различите облике уметничког и културног изражавања. Културна установа мора да буде простор дијалога, толеранције и размене идеја, где има места како за традиционалне форме тако и за савремене и експерименталне садржаје. Афирмација културних вредности подразумева дугорочан рад, поштовање различитости и одговорност према публици и локалној заједници.
— Које бисте активности посебно истакли као особене знаке установе на чијем сте челу?
-Посебно бих истакао, пре свега, програмску разноврсност и манифестације чији смо организатори, као што су Међународни фестивал фолклора „Вршачки венац“, Вршачко културно лето и Ликовни конкурс за награду сликара Паје Јовановића, које су временом постале препознатљив део културног календара града.

Значајно место у нашем раду заузима подршка локалним уметницима и уметничким удружењима, сарадња са удружењима националних мањина, као и програми које остварујемо у сарадњи са различитим амбасадама и иностраним културним центрима, који вршачкој публици пружају прилику да се упознају са културама других земаља.
— С којим установама Града Вршца, и шире, имате најразноврснију и најбогатију сарадњу?
-Остварујемо континуирану и квалитетну сарадњу са свим установама културе и образовним институцијама у Вршцу, али и са бројним културним центрима и уметничким организацијама широм Србије и региона. Из мог угла, та размена програма и искустава значајно доприноси квалитету понуде и видљивости културе у нашем граду. Већ сам поменуо да врло значајан део програма посвећујемо и промоцији културе других земаља, и драго ми је што могу да кажем да поред већ дугогодишње сарадње, као што су Италијански културни центар, Аустријски културни форум, Колегијум Хунгарикум, Амбасада Норвешке, Амбасада Холандије, итд, сваке године тај сегмент програма обогаћујемо неким новим сарадњама.
— Који је то основни задатак културне установе која у свом називу има и реч „центар“?
-Сматрам да је основни задатак једне такве установе да буде место окупљања и повезивања. Културни центар треба да буде отворен и доступан, али и активан чинилац културног живота, који подстиче дијалог, учешће и интересовање грађана за културне садржаје.
— Успевате ли да млађе суграђане одвојите од мобилних телефона и ангажујете их у културним садржајима?
-То је изазов са којим се сусрећу све културне установе, али верујем да није немогуће. Кроз савремене форме изражавања и теме блиске младима, настојимо да их мотивишемо да културу доживе као простор личног искуства и креативности, а не као обавезу. Наш циљ није супротстављање савременим технологијама, већ проналажење начина да култура буде део њиховог непосредног искуства.
— Хоће ли ускоро бити и неких новина у културној понуди Културног центра?
-Увек настојимо да програме унапређујемо. У наредном периоду планирамо одређене новине у формату и садржају програма, али уз очување онога што се показало као вредно и квалитетно.
Верујем да је управо тај спој новог и провереног најбољи пут за даљи рад Културног центра.
С. Батало





















